Q

Expressing Equations - Quiz 2

(13 Questions)
0 viewed last edited 3 years ago
Expressing Equations
0
2
Using 20 boxes of nails a carpenter was able to finish 40 bird houses. Write an equation that can be used to express the relationship between the total number of birdhouses completed(t) and the boxes of nails(b) used.
A
B
C
D
0
2
A school had to buy 84 new science books and it ended up costing $5,984.16 total. Write an equation that can be used to express the relationship between the total cost(t) and the number of books(b) purchased.
A
B
C
D
0
2
The combined weight of 12 concrete blocks is 179.64 kilograms. Write an equation that can be used to express the relationship between the total weight(t) and the number of concrete blocks(b) you have.
A
B
C
D
0
2
A chef bought 40 bags of oranges at the supermarket and it cost her $108.40. Write an equation that can be used to express the relationship between the total cost(t) and the number of bags of oranges(b) purchased.
A
B
C
D
0
2
You can buy 4 pieces of chicken for $8.04. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price(t) and the pieces of chicken(c) you buy.
A
B
C
D
0
2
A company used 672 lemons to make 84 bottles of lemonade. Write an equation that can be used to express the relationship between the total number of lemons needed (t) for each bottle of lemonade (b)
A
B
C
D
0
2
A chef bought 3 bags of oranges at the supermarket and it cost her $5.82. Write an equation that can be used to express the relationship between the total cost(t) and the number of bags of oranges(b) purchased.
A
B
C
D
0
2
Wendy traveled 0.84 kilometers in 7 minutes. Write an equation that can be used to express the relationship between the total kilometers traveled(t) and the minutes(m) it took.
A
B
C
D
0
2
A school had to buy 59 new science books and it ended up costing $3,898.72 total. Write an equation that can be used to express the relationship between the total cost(t) and the number of books(b) purchased.
A
B
C
D
0
2
A company used 392 lemons to make 49 bottles of lemonade. Write an equation that can be used to express the relationship between the total number of lemons needed (t) for each bottle of lemonade (b).
A
B
C
D
0
2
You can buy 4 pieces of chicken for $6.80. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price(t) and the pieces of chicken(c) you buy.
A
B
C
D
0
2
It cost $654.36 for 42 pounds of beef jerky. Write an equation that can be used to express the relationship between the total cost(t) and the pounds of beef jerky(p) purchased.
A
B
C
D
0
2
You can buy 24 pieces of chicken for $50.64. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price(t) and the pieces of chicken(c) you buy.
A
B
C
D
by Qalaxia Admin