Q

Rate Language - Quiz 2

(13 Questions)
4 viewed last edited 3 years ago
Rate Language
0
2
Mike spent 8 days collecting cans and he managed to collect 6 pounds. He collected ____ of a pound each day
A
B
C
D
0
2
A carpenter used 2 boxes of nails to build 4 bird houses. He used ____ of a box on each bird house.
A
B
C
D
0
2
A bouqet had 8 flowers and sold for $24, which is a rate of $___ per flower.
A
B
C
D
0
2
A pencil company used 60 grams of rubber to make 10 pencils, which is a rate of ___ grams per pencil.
A
B
C
D
0
2
A machine worked for 5 hours and used 4 kilowatts of electricity. The machine used ____ of a kilowatt each hour it worked.
A
B
C
D
0
2
A restaurant went through 3 boxes of plastic forks over 4 months. They used ____ of a box every month.
A
B
C
D
0
2
Oliver earned $12 for mowing 3 lawns. What is the rate earned per lawn mowed?
A
B
C
D
0
2
A baker used 4 cups of flour to make 10 batches of brownies. He used ____ of a cup of flour to make 1 batch of brownies.
A
B
C
D
0
2
A recipe had 5 tablespoons of seasoning to 7 cups of flour. So there is ____ of a tablespoon of seasoning for each cup of flour.
A
B
C
D
0
2
We paid $40 for 8 hamburgers, which is a rate of $___ per hamburger.
A
B
C
D
0
2
An industrial machine is able to make 9 pens in 3 seconds. What is the rate made per second?
A
B
C
D
0
2
An industrial machine is able to make 32 pens in 8 seconds. What is the rate made per second?
A
B
C
D
0
2
It took a pet store 10 weeks to sell 80 cats. What is the rate sold per week?
A
B
C
D
by Qalaxia Admin