Q

Rate Language - Quiz 4

(11 Questions)
4 viewed last edited 3 years ago
Rate Language
0
2
A gardener used 2 kilograms of fertilizer over the course of 3 weeks. How much fertilizer did they use each week?
A
B
C
D
0
2
A pencil company used 30 grams of rubber to make 3 pencils, which is a rate of ___ grams per pencil.
A
B
C
D
0
2
A jogger travelled 15 kilometers in 3 days. What is the rate he travelled per day?
A
B
C
D
0
2
A fair owner made 18 dollars when a group of 3 people entered, which is a rate of ___ dollar per person.
A
B
C
D
0
2
For every 4 miles Vanessa jogged, Cody jogged 3 miles. If Vanessa jogged 1 miles, how far would Cody have jogged?
A
B
C
D
0
2
A carpenter installed 40 sheets of drywall in 5 minutes. What is the rate per minute?
A
B
C
D
0
2
A movie theater went through 4 pounds of popcorn every 7 hours. They went through ____ of a pound every hour.
A
B
C
D
0
2
Zoe earned 5 points for every 6 books she read. So if she read only 1 book she would have earned ____ of a point.
A
B
C
D
0
2
A lumber company had 4 bundles of wood (20 pieces total). What is the rate of pieces per bundle?
A
B
C
D
0
2
A carpenter installed 90 sheets of drywall in 10 minutes. What is the rate per minute?
A
B
C
D
0
2
A machine worked for 10 hours and used 6 kilowatts of electricity. The machine used ____ of a kilowatt each hour it worked.
A
B
C
D
by Qalaxia Admin