A movie theater sells popcorn in bags of different sizes. The table shows the volume of popcorn and the price of the bag.

If the theater wanted to offer a 60-ounce bag of popcorn, what would be a good price? Explain your reasoning.
If the theater wanted to offer a 60-ounce bag of popcorn, what would be a good price? Explain your reasoning.
A volume of 10 ounces of popcorn was $6 and a volume of 20 ounces cost $8
So, for every 10 ounces increase there is an increase of $2.
If there is a 5 ounce increase there is an increase of \frac{5 \cdot 2}{10} = 1 dollar.
35 ounces is a 10 ounce + 5 ounce increase so it cost $2 + $1 = $3, extra so $8 + $3 = $11.
Since extra 10 ounces cost $2,
3 ounces cost \frac{3\cdot 2}{10} =0.6 dollars.
48 ounces = 45 ounces + 3 ounces = $13 + $ 0.6 = $13.6
60 ounces is 58 ounces + 2 ounces
58 ounces is a 10 ounce increase over 48 so it costs $13.6+ $2 = $15.6.
We know that 10 ounces cost $2 extra
2 ounces will cost \frac{2 \cdot 2}{10} = \frac{4}{10} = 0.4 dollars extra
60 ounces = 58 ounces + 2 ounces = $15.6 + $0.4 = $16.
Watch this: